Jak wybrać dziecęce zabawki? Instrukcja dla rodziców.

admin 05/11/2021

Jak wybrać dziecęce zabawki? Instrukcja dla rodziców.

Wśród całej gamy zabawek dziecięcych łatwo się zgubić. W tym przypadku zabawka dziecięca powinna nie tylko zadowolić dziecko i być dla niego interesująca, ale także być dopasowanej do wieku, być bezpiecznej, spełniać wiele innych standardów.

Zasady wyboru zabawek dziecięcych

Wybierając zabawkę, spójrz na nią i rozważ ją, przeczytaj wszystko,co jest napisane na opakowaniu. Ważne jest, aby zwracać uwagę na :

  • wiek, do którego zabawka jest przeznaczona. Zgodnie z klauzulą na opakowaniu lub ulotce konsumentów powinny być podane informacje o wieku dzieci, dla których przeznaczone danej gry lub zabawki, w szczególności :

do jednego roku ;

od roku do trzech lat ;

od 3 lat do 6 lat ;

od 6 lat do 10 lat ;

od 10 lat do 14 lat.

  • miejsce, w którym kupujesz zabawki . Kupuj zabawki w wyspecjalizowanych sklepach, nie kupuj “zabawek” z ręki w miejscach niedozwolonego handlu.

Dla najmłodszych

Istnieją specjalne wymagania do wykonania zabawek dla niemowląt. W szczególności nie powinny być malowane i nie powinny być cięższe niż 100 gramów. Części zaprojektowane do kontaktu z ustami dzieci powinny być wykonane z łatwo dezynfekowanych materiałów, które nie chłoną wilgoci.

  • materiał . Zabawka musi być wykonana z bezpiecznych materiałów. Nie kupuj zabawek wykonanych z naturalnego futra i kory, ponadto zabawki ze skóry nie są zalecane dla dzieci poniżej 3 lat. Wybierając miękkie zabawki, warto pamiętać, że powinny mieć ciasny i dobrze zszyty stos, ponieważ mogą zrzucić. Również w miękkich zabawkach bakterie gromadzą się i mogą stać się źródłem infekcji, więc nie jest to najlepsza opcja dla najmłodszych dzieci i tych, którzy są podatni na reakcje alergiczne.
  • forma . Zabawka powinna być bez ostrych wystających części, zadziorów i ostrych rogów, którymi dziecko może zranić się.
  • kolor. Powinien być jak najbardziej naturalny. Po pierwsze, nie narusza koncepcji dziecka w prawdziwym świecie, a po drugie, zabawki “trujących kolorów” mogą straszyć dzieci i zawierać “toksyczne” barwniki. Konieczne jest również unikanie czarnych i jaskrawoczerwonych zabawek, które mogą być źle odebrane przez dziecko.

Przy wyborze warto zauważyć, że do 4 miesięcy dzieci widzą żółty, potem pomarańczowy i czerwony, a przez prawie 6 miesięcy rozróżniają prawie wszystkie kolory tęczy.

  • zapach . Nie wstydź się w sklepie, wąchając zabawkę. Nie powinien mieć trwałego nieprzyjemnego zapachu, a jeśli tak, to jest zrobiony z “toksycznych” materiałów.

-instrukcja. Powinna być przestudiowana wcześniej, przed zakupem. Instrukcje dotyczące prawidłowego stosowania zabawek można umieszczać na samej zabawce, na opakowaniu i etykiecie lub w formie wkładki. Instrukcje powinny zawierać następujące informacje :

o potrzebie budowy i instalacji zabawki dla dorosłych (w przypadku zabawek, które nie powinny być gromadzone przez dziecko);

na obecność części potencjalnie niebezpiecznych dla dziecka w przypadku niewłaściwej instalacji zabawki (dla prowadnicy z tablicą ślizgową, wiszącymi huśtawkami, pierścieniami, trapezami, linami itp.);

w sprawie korzystania z zabawek i środków ostrożności;

ostrzeganie o możliwości wypadków w przypadku nieprzestrzegania środków ostrożności;

wskazanie miejsca przechowywania zabawek w miejscach niedostępnych dla dzieci w wieku poniżej 3 lat;

o potrzebie regularnych kontroli głównych elementów zabawek (urządzenia do zawieszania, zapięcia, szelki);

instrukcje dotyczące ostrożnego użytkowania zabawki w celu uniknięcia upadków lub kolizji powodujących obrażenia;

zalecenia dotyczące stosowania wyposażenia ochronnego: kaski, rękawice, ochraniacze na łokcie, ochraniacze na kolana (do zabawek – wrotki i deski rolkowe).

  • etykiety ostrzegawcze . Zwróć uwagę na zasady bezpiecznego użytkowania zabawek. Na przykład :

“Nie jest zalecane dla dzieci poniżej 3 lat” – na zabawkach niebezpiecznych dla dzieci poniżej 3 lat;

“Uwaga! Używaj tylko pod bezpośrednim nadzorem dorosłych ”- na zabawkach o przeznaczeniu funkcjonalnym, które są niebezpieczne dla dzieci;

“Ostrożnie! Aby uniknąć możliwości zaplątania się dziecka, usuń zabawkę, gdy dziecko zacznie wspinać się na rękach i kolanach! ”- na zabawkach używanych w kołysce, łóżeczku lub wózku.

  • realistyczny . Eksperci zalecają wybór zabawek podobnych do prawdziwych zwierząt lub ludzi, aby dziecko mogło narysować analogię.

-dźwięk. Nie powinien drażnić słuchu i straszyć dziecka. Jeśli zabawka z akompaniamentem muzycznym, przed zakupem słuchaj wszystkich melodii i upewnij się, że dziecko się nie boi. Ponadto należy zwrócić uwagę na głośność dźwięku lub możliwość jego regulacji.