Niemcy potrzebują wykwalifikowanych pracowników. Plan na imigrantów z Ukrainy.

Niemiecki rząd przygotował już projekt ustawy imigracyjnej – donosi dziennik „Sueddeutsche Zeitung". W przyszłości w Niemczech będzie mógł pracować każdy, kto posiada umowę o pracę i uznane w tym kraju kwalifikacje – pisze gazeta.

AKTUALNOŚCI
22. Nov 2018
277 wyświetleń
Niemcy potrzebują wykwalifikowanych pracowników. Plan na imigrantów z Ukrainy.

Niemiecki rząd przygotował już projekt ustawy imigracyjnej – donosi dziennik „Sueddeutsche Zeitung". W przyszłości w Niemczech będzie mógł pracować każdy, kto posiada umowę o pracę i uznane w tym kraju kwalifikacje – pisze gazeta. Według informacji SZ niepotrzebne już będzie sprawdzanie, czy pracę na danym stanowisku mógłby podjąć obywatel Niemiec lub innego kraju Unii Europejskiej. Przepisy nie będą też ograniczać się do zawodów, w których istnieje największy brak fachowców.

Każdy, kto posiada kwalifikacje zawodowe, będzie mógł uzyskać pozwolenie na przyjazd do Niemiec na czas określony w celu poszukiwania pracy – pisze monachijski dziennik, powołując się na wstępny projekt ministerstwa spraw wewnętrznych. Regulacja ta ma obowiązywać na razie przez pięć lat. Możliwy ma być też pobyt w celu zdobycia dodatkowych kwalifikacji.

Pobyt tolerowany i praca

Jednolite standardy mają obowiązywać w przyszłości dla osób uczących się zawodu, które w tym czasie nie mogą zostać wydalone z Niemiec, a po zakończeniu nauki mogą jeszcze przez dwa lata pracować w Niemczech.

Jak donosi SZ, projekt ustawy przewiduje także „jasne kryteria dla statusu" osób, które przebywają w Niemczech na zasadach pobytu tolerowanego, które pracują, są w stanie same się utrzymać i są dobrze zintegrowane. Warunkiem uzyskania pozwolenia na dwuletni pobyt po zdobyciu zawodu jest zatrudnienie na w wymiarze co najmniej 35 godzin tygodniowo i odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne.

Decyzja w grudniu

Sprawa tolerowanych, dobrze zintegrowanych ze społeczeństwem imigrantów była punktem spornym między chadekami a socjaldemokratami tworzącymi koalicję rządową. SPD nie przeforsowała jednak swej propozycji, by uchodźcom, którzy mają pracę, ale których wniosek o azyl został odrzucony, umożliwić pobyt regulowany ustawą imigracyjną. Z potencjalnych azylantów podlegających prawu azylowemu staliby się wówczas imigrantami, wobec których będzie obowiązywało prawo imigracyjne.

Jak donosi „Sueddeutsche Zeitung", niemiecki MSW przekazał już wstępny projekt ustawy innym ministerstwom. Wcześniej porozumiały się już trzy resorty – spraw wewnętrznych, pracy i gospodarki.

Rząd w Berlinie ma podjąć decyzję w sprawie projektu ustawy imigracyjnej 19 grudnia – pisze dziennik.

(dpa,afp/dom)

Komentarze

Nie dodano żadnych komentarzy do tego posta

Dodaj nowy komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać nowy komentarz