DR NICHOLAS KARDARAS: DZIECI I SMARTFONY. WSZYSTKO JEST GORSZE, NIŻ NAM SIĘ WYDAJE

Dr Nicholas Kardaras - dyrektor wykonawczy The Dunes East Hampton, jeden z największych amerykańskich ośrodków rehabilitacyjnych i byłego profesora klinicznego Stony Brook medycyny, napisał książkę „Świecące dzieci. Uzależnienie od ekranów, kradnie nasze dzieci - i jak przezwyciężyć trans”

ZAKUPY
23. Sep 2018
198 wyświetleń
DR NICHOLAS KARDARAS: DZIECI I SMARTFONY. WSZYSTKO JEST GORSZE, NIŻ NAM SIĘ WYDAJE

Dr Nicholas Kardaras - dyrektor wykonawczy The Dunes East Hampton, jeden z największych amerykańskich ośrodków rehabilitacyjnych i byłego profesora klinicznego Stony Brook medycyny, napisał książkę „Świecące dzieci. Uzależnienie od ekranów, kradnie nasze dzieci - i jak przezwyciężyć trans”

To jest "cyfrowa heroina": jak ekrany zmieniają dzieci w psychopatycznych narkomanów.

Dziś wiemy, że tablety, smartfony i konsole są formą cyfrowego narkotyku. To budzi niepokój rodziców, projektantów technicznych i inżynierów zainteresowanych technologią.

Powszechnie wiadomo, że Steve Jobs nie pozwolił swoim dzieciom korzystać z tej techniki. Kierownictwo firmy i inżynierowie z Doliny Krzemowej wysyłają swoje dzieci do szkół Waldorfa, gdzie nie ma sprzętu. Założyciele Google Sergey Brin i Larry Page wybrali szkołę bez technik Montessori, a także założyciel Amazon Jeff Bezos, założyciel Wikipedii Jimmy Wells.

Wielu rodziców intuicyjnie rozumie, że te wszechobecne migotliwe ekrany nie działają dobrze dla dzieci. Obserwujemy agresywną histerię w momentach, gdy urządzenia są usuwane, błądzą, gdy dzieci nie doświadczają stymulacji ze strony urządzeń hiper-ekscytujących.

Co gorsza, widzimy dzieci, które są znudzone, apatyczne i nie są zainteresowane czymkolwiek, gdy są "niepołączone".

Ale sprawy są gorsze niż nam się wydaje.

Dziś wiemy, że tablety, smartfony i konsole są formą cyfrowego narkotyku. Niedawne badania wykazały, że wpływają one także na kory mózgowe odpowiedzialne za funkcjonowanie wykonawcze, w tym za kontrolę impulsów - tak samo jak kokainę.

Technologie tak stymulujący efekt, który zwiększa poziom dopaminy - neuroprzekaźnika, który zapewnia poczucie zabawy i najbardziej zaangażowany w dynamice uzależniające - jak również seks.

Ten wciągający efekt dr Peter Jan Whybrow, dyrektor wydziału neurobiologii na University of California, nazwał - „elektroniczna kokaina” i chińscy naukowcy - „digital heroina”.

W rzeczywistości dr Andrew Doan, szef Działu Badań zależności w Pentagonie i US Navy, który bada uzależnienie od gier wideo, nazwał gry i technologie ekranowe "cyfrowymi aptekami" (grecka nazwa leku, jest komentarzem autora).

Tak jest - mózg twojego dziecka grającego w Minecraft wygląda tak, jak bym był pod wpływem narkotyków.

Nic dziwnego, że tak trudno jest nam oderwać dzieci od ekranów i wytłumaczyć im, że skończył się czas korzystania z gadżetów. Ponadto setki badań klinicznych pokazują, że ekrany zwiększają depresję, niepokój i agresję, a nawet mogą prowadzić do psychotycznych konsekwencji, w których gracz wideo traci kontakt z rzeczywistością.

W swojej pracy klinicznej, dr Nicholas Kardaras, z ponad 1000 nastolatków w ciągu ostatnich 15 lat, stwierdza, że stary aksjomat "zapobiegania spadkowi jest warta funta medycyny", jest szczególnie prawdziwe, jeśli chodzi o techno-uzależnieniach.

Kiedy dziecko przekracza linię prawdziwego uzależnienia, leczenie może być bardzo trudne. W rzeczywistości odkrył, że łatwiej jest leczyć uzależnionych od heroiny i metamfetaminy niż od wideo gier lub od Facebooka i innych mediów społecznościowych.

Według Amerykańskiej Akademii Pediatrii z 2013 r. Dzieci w wieku 8-10 lat spędzają 8 godzin dziennie na interakcji z różnymi mediami cyfrowymi, podczas gdy nastolatki spędzają 11 godzin przed ekranami.

Jedno z trojga dzieci zaczyna używać tabletów lub smartfonów, zanim zaczną mówić. Tymczasem poradnik "Internet Addiction" autorstwa dr Kimberly Young twierdzi, że 18% użytkowników Internetu w wieku szkolnym w USA cierpi na uzależnienie technologiczne.

Kiedy człowiek przekracza linię pełnej zależności - od narkotyków, technologii lub czegoś innego - musi oczyścić, aby każdy inny rodzaj terapii był skuteczny.

W przypadku technologii oznacza to całkowite cyfrowe czyszczenie - bez komputerów, smartfonów, tabletów.

Ekstremalne cyfrowe czyszczenie wyklucza nawet korzystanie z telewizora. Przepisany czas wynosi od 4 do 6 tygodni, zwykle jest to spowodowane tym, że nadpobudliwy układ nerwowy musi sam się zrestartować.

Ale nie jest to łatwe zadanie w naszym obecnym społeczeństwie technologicznym, w którym ekrany znajdują się wszędzie. Człowiek może żyć bez narkotyków i alkoholu, ale w przypadku technologicznych cyfrowych atrakcji jest wszędzie wokół nas.

Jak więc uratować dzieci przed przekroczeniem tej linii? To nie jest łatwe.

Kluczem jest zapobieganie pomieszaniu twoich 4, 5 lub 8-letnich dzieci przed ekranami.

To znaczy Lego zamiast Minecrafta, książki zamiast iPada, natura i sport zamiast telewizji. Jeśli to konieczne, wymagaj, aby Twoje dziecko nie otrzymywało tabletu lub Chromebooka w szkole, dopóki nie osiągnie wieku co najmniej 10 lat (inne polecają 12).

Uczciwie porozmawiaj z dzieckiem o tym, dlaczego ograniczasz swój dostęp do ekranów. Zjedz z dziećmi bez urządzeń elektronicznych na stole. Nie stawajcie się ofiarami "syndromu sfrustrowanego rodzica" - jak wiemy z teorii wychowania społecznego: "Małpa widzi, jak małpa ma".

Kiedy rozmawiałam z moim 8-letnimi dzieckiem, uczciwie wyjaśniłam , dlaczego nie pozwalamy na używanie tabletów lub granie w gry wideo. Powiedziałam, że niektóre dzieci lubią bawić się swoimi urządzeniami tak bardzo, że trudno im zatrzymać lub kontrolować, ile grają.

Pomogłam dziecku zrozumieć, że jeśli wpadnie w pułapkę ekranów i Minecraft, podobnie jak niektórzy z przyjaciół, mogą ucierpieć inne części życia: może nie chcieć grać na placu zabaw, czytać książek, mniej zainteresowanie nauką i naturalnymi projektami, mniej rozmawiać ze znajomymi w prawdziwym świecie.

Co ciekawe, nie musiałam zbytnio przekonywać, ponieważ sama widziała zmiany, które mają miejsce u niektórych z jej małych przyjaciół z powodu nadmiernego czasu spędzonego za ekranem.

Psychologowie rozwojowi rozumieją, że zdrowie dzieci obejmuje więzi społeczne, kreatywne gry, które rozwijają wyobraźnię i interakcję z prawdziwym światem przyrody. Niestety, ekscytujący i fascynujący świat ekranów tłumi i hamuje te procesy rozwoju.

Wiemy również, że dzieci są bardziej skłonne do uzależniającego eskapizmu, jeśli czują się samotne, obce, bezużyteczne i znudzone. Dlatego najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest pomoc dzieciom w zdobyciu znaczącego doświadczenia w prawdziwym życiu i związkach życiowych.

Komentarze

Nie dodano żadnych komentarzy do tego posta

Dodaj nowy komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać nowy komentarz
Bloger
Kategorie
POZOSTAŁE
Inne tematy
WYDARZENIA
Co słychać.
ZMIANY
Jakie zaszły zmiany w serwisie.
AKTUALNOŚCI
Nowe informacje.
ZAKUPY
Co jest na topie.
Ostatnio skomentowałem